Darmowa dostawa na terenie całego kraju! Kupuj na raty!
Masz pytania? Zadzwoń pod numer +48 780 146 743

Czym czyścić drewniane meble? Domowe sposoby

Odpowiednia pielęgnacja mebli pozwoli Ci się cieszyć ich nienaganną kondycją przez długi czas. Regularne odświeżanie wyglądu drewnianego wyposażenia wpłynie na jego kondycję, przyciągając zachwycone spojrzenie Twoich gości przez kolejne lata. Zastanawiasz się, jak czyścić meble drewniane? Podpowiadamy.

Czym czyścić meble drewniane, aby jak najdłużej utrzymały one swoją kondycję?

Aby skutecznie usunąć powstałe zabrudzenia, nie musisz sięgać po chemiczne specyfiki ze sklepu. Do skutecznego odświeżenia wyglądu mebli możesz wykorzystać produkty codziennego użytku, które z całą pewnością znajdziesz w swojej kuchennej szafce. Co równie ważne, niektóre ze środków sprawdzą się zarówno w przypadku czyszczenia drewna, jak i mebli materiałowych, np. narożników tapicerowanych.

Napar herbaciany

Podczas czyszczenia drewnianych powierzchni naparem herbacianym należy pamiętać, aby przygotowany wywar był odpowiednio wystudzony. Mikstura powinna zostać zaparzona z ok. 3-4 torebek na jeden litr wody. Na mebel należy nakładać wyłącznie zimny wywar – w innym wypadku drewniana powierzchnia może ulec uszkodzeniu. Pamiętaj także o odsączeniu nadmiaru herbaty – meble powinny mieć kontakt wyłącznie z lekko zwilżoną ścierką.

Wazelina

Zastanawiasz się, jak czyścić meble drewniane za pomocą wazeliny? Po produkt ten chętnie sięgają osoby, które w szybki i skuteczny sposób chcą zatuszować drobne zarysowania na powierzchni mebla lub podłogi. Bezbarwna wazelina wypełnia mikrouszkodzenia, zostawiając gładką i matową poświatę. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać jak najlepszy efekt, substancja powinna zostać pozostawiona do całkowitego utwardzenia, które może trwać nawet kilkanaście godzin.

Sok z cytrusa

Zawiesina z cytrusów chętnie wykorzystywana jest jako środek odplamiający – sok skutecznie odświeża i wybiela tkaniny, usuwając z niej jednocześnie przykre zapachy. Co równie istotne, owoc ten sprawdzi się także podczas czyszczenia mebli z drewna. Aby pozbyć się kurzeń i delikatnych zabrudzeń, należy przygotować specjalną miksturę, łącząc sok z cytryny oraz oliwę w proporcjach 1:1. Uzyskany roztwór nakładamy na powierzchnię mebla za pomocą ścierki, usuwając go po kilku minutach suchą szmatką.

Ocet

Ocet to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów do usuwania zanieczyszczeń. Doskonale sprawdza się on podczas mycia okien, zlewów, umywalek prysznicowych oraz toalety. Jak czyścić meble drewniane za pomocą octu? Przygotowanie mikstury do mycia drewna zajmuje zaledwie kilka minut – warto jednak pamiętać, że ocet powinien zostać odpowiednio rozrzedzony w wodą. Chcąc nadać zawiesinie charakterystycznego, owocowego zapachu, dobrym pomysłem będzie także dorzucenie kilku kropel olejku eterycznego.

Jak czyścić stare meble drewniane? Rozważ woskowanie

Wiekowe meble należy pielęgnować z wyjątkową starannością. Aby jak najdłużej cieszyć się ich dobrą kondycją, warto zadbać na samym początku o dostosowanie panujących w mieszkaniu warunków do potrzeb drewna. Należy pamiętać, że drewniane meble powinny zostać umiejscowione w pomieszczeniu, w którym temperatura mieści się w przedziale pomiędzy 15 a 28 stopniami Celsjusza.

  • 1 282,00 

  • 1 122,00 

  • 895,00 

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać odpowiednia konserwacja mebli drewnianych? Stare wyposażenie z drewna nie powinno być czyszczone silnymi, drażniącymi detergentami sklepowymi, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wygląd ich obicia. W celu usunięcia delikatnych zabrudzeń wystarczy Ci szmatka z bawełny i delikatna mikstura do czyszczenia, do stworzenia której użyć możesz jednego z wymienionych wcześniej produktów.

Warto wspomnieć także o woskowaniu, które stanowi równie efektywny sposób konserwacji starych mebli – wosk skutecznie wygładza powierzchnię mebla, chroniąc je jednocześnie przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Planujesz meblowanie mieszkania? Postaw na łatwy w czyszczeniu asortyment od IFM Meble

W IFM Meble oferujemy stylowe wyposażenie domu, które wykonane jest ze sprawdzonych materiałów wysokiej jakości. Nasze meble cechują się dodatkowo bogactwem funkcjonalności, pozostając jednocześnie łatwe w konserwacji. Nie jesteś pewien, jak utrzymać meble w czystości? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym przybliżamy odpowiedź na pytanie, w jaki sposób powinno odbywać się czyszczenie mebli tapicerowanych.

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.