Darmowa dostawa na terenie całego kraju! Kupuj na raty!
Masz pytania? Zadzwoń pod numer +48 780 146 743

Jak poprawnie siedzieć przy biurku? Garść praktycznych porad

Wielu z nas spędza znaczną część dnia przy biurku – zarówno w pracy, jak i w domu. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem biurowym, administracyjnym czy wolnym strzelcem, sposób, w jaki siedzisz przy biurku, ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia, komfortu i efektywności. W dzisiejszym artykule omówimy, jak poprawnie siedzieć przy biurku, aby uniknąć bólu pleców, poprawić koncentrację i zwiększyć swoją produktywność.

Jak siedzieć przy biurku, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?

Odpowiednia kultura pracy przy biurku to wypadkowa dobrze dobranych mebli biurowych oraz wypracowania właściwych nawyków, mających na celu ograniczyć szkodliwy wpływ, jakie ma na nas ośmiogodzinny cykl pracy w jednej pozycji. Jak prawidłowo siedzieć przy biurku? Wśród najważniejszych kroków, jakie możemy podjąć, aby osiągnąć ten cel, warto uwzględnić w pierwszej kolejności:

1. Zakup odpowiedniego fotela

Zastanawiasz się, jak poprawnie siedzieć przy biurku? Fundamentalnym elementem prawidłowej postawy, który wspiera jednocześnie naszą wydajność, jest wysokiej jakości fotel biurowy. Zainwestuj w sprawdzony fotel ergonomiczny, który będziesz mógł w pełni dostosować do swojej sylwetki. Sprawdź, czy wybrany model ma regulowaną wysokość, oparcie, podłokietniki i poduszkę lędźwiową. Warto również zainwestować w fotel pokryty oddychającym materiałem, który zapewni odpowiednią wentylację.

  • Produkt w promocji
    549,00 649,00 

  • 759,00 

  • Produkt w promocji
    1 144,00 1 244,00 

2. Wybór biurka o właściwej wysokości

Twój blat biurka powinien znajdować się na wysokości umożliwiającej swobodne oparcie przedramion na blacie, bez konieczności unoszenia ramion do góry. Cecha ta pozwoli Ci uniknąć napięcia w ramionach i plecach. Problem z doborem biurka o odpowiedniej wysokości nie dotyczy modeli z blatem elektrycznym, w których istnieje możliwość precyzyjnego określenia odpowiadającego nam pułapu.

3. Dopasowanie kąta nachylenia monitora

Monitor powinien być ustawiony na wprost naszych oczu, dzięki czemu możemy uniknąć nadmiernego nachylenia głowy w górę lub w dół. Optymalnie, ekran powinien znajdować się około 50 cm od naszej twarzy.

4. Zachowanie odpowiedniej postawy ciała

Nie jesteś pewien, jak prawidłowo siedzieć przy biurku? Staraj się utrzymywać proste plecy i naturalną krzywiznę w odcinku lędźwiowym. Unikaj garbienia się i nachylania do przodu. Stopy powinny być płasko oparte na podłodze, a kolana ustawione pod kątem prostym.

5. Regularna zmiana pozycji podczas pracy

Nawet przy najbardziej ergonomicznym biurku nie powinieneś utrzymywać jednej pozycji przez cały dzień. Jeśli chcesz wiedzieć, jak poprawnie siedzieć przy biurku, pamiętaj o drobnych zmianach swojej postawy – co jakiś czas wstań, rozciągnij się, zrób kilka kroków. Ciekawą, stosunkowo nową pozycją na rynku dla osób długo pracujących przy komputerze, są specjalne krzesła do aktywnego siedzenia.

6. Korzystanie z aplikacji przypominających o zmianie postawy

Jeśli zdarza Ci się być tak pochłonięty pracą, że zapominasz o dbaniu o swoją postawę, ustaw sobie przypomnienia, które przypomną Ci o zmianie pozycji co godzinę. Do tego celu można posłużyć się np. alarmem na smartfonie lub aplikacją, znajdującą się w większości nowoczesnych smartfonów.

7. Właściwe oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla Twojego komfortu pracy. Zastanawiając się, jak urządzić biurko, upewnij się, że jest ono dobrze oświetlone, unikając odblasków na monitorze. Odpowiednia organizacja stanowiska pracy pod względem światła naturalnego i sztucznego również stanowi odpowiedź na pytanie, jak poprawnie siedzieć przy biurku.

8. Troska o ogólną kondycję fizyczną

Choć większość wskazówek na temat tego, jak prawidłowo siedzieć przy biurku, dotyczy utrzymania odpowiedniej postawy i doboru właściwych mebli biurowych, Twoja postawa przy biurku nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na zdrowie i efektywność. Pamiętaj o regularnym ćwiczeniu, prawidłowym odżywianiu i dbaniu o higienę snu.

  • 492,99 547,99 

  • 374,99 

  • 447,99 

Czy wiesz już, jak siedzieć przy biurku?

Sposób, w jaki siedzisz przy biurku, ma ogromny wpływ na Twoją zdolność do pracy i komfort codziennego życia. Inwestycja w ergonomiczny biurko oraz fotel i dbałość o odpowiednią postawę to kroki, które mogą znacząco poprawić Twoje samopoczucie i produktywność. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, a odpowiednia postawa przy biurku to tylko jeden z kluczowych elementów dbania o siebie w pracy.

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.