Narożnik prawy czy lewy? Jak odróżnić je w praktyce?

Duże i małe narożniki stanowią jeden z najczęściej wybieranych mebli do salonów. Decydując się na zakup tego typu wypoczynku, stajemy przed trudnym wyborem – narożnik prawy czy lewy? Jak odróżnić dane modele na etapie aranżacji salonu? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, zawierającego garść uniwersalnych porad na temat doboru odpowiedniego modelu.

Narożnik prawy czy lewy – jak odróżnić dane warianty?

Choć zdecydowana większość sklepów internetowych opisuje oferowane przez siebie meble mianem lewego bądź prawego, niektóre marki nie dostarczają tej informacji. Choć rodzaj narożnika możemy z powodzeniem zidentyfikować z załączonego zdjęcia, kupując mebel „w ciemno” narażamy się na sytuację, w której zdjęcie danego mebla okazało się lustrzanym odbiciem bądź zostało błędnie opisane w oparciu o papierowy katalog. Pomijając skrajne przypadki, jesteśmy w stanie z łatwością określić konstrukcję narożnika.

Różnice pomiędzy prawym a lewym modelem wynika z jego konstrukcji. Dłuższą część siedziska nazywamy bazą. Krótszą część mebla nazywamy szezlongiem – to właśnie on odpowiada za określeniem danego mebla mianem lewego bądź prawego. Jeśli szezlong znajduje się po lewej stronie, mamy do czynienia z narożnikiem lewostronnym. Krótsza część siedziska zamontowana po prawej stronie oznacza, że narożnik jest prawostronny.

Podkreślamy również, że dostępne na naszej stronie narożniki zawierają podglądowe zdjęcia modeli lewostronnych oraz prawostronnych. Ilustracje te pozwolą nam wybrać najkorzystniejszy wariant do naszego salonu bądź pokoju dziennego.

Dlaczego dobór właściwego rodzaju narożnika jest tak istotny?

Ze względu na swoją konstrukcję, narożniki szczególnie dobrze wpasowują się przede wszystkim w kątach salonów i pokojów dziennych. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić go centralnej części pokoju lub odsunąć od styku ścian – szezlong może pełnić wówczas rolę „wyspy”, oddzielającej od siebie dwie części pomieszczenia.

Aby wybrany narożnik wpasował się w zaplanowaną przez nas aranżację, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka funkcjonalnych aspektów.

Układ narożnika względem drzwi balkonowych

Planując zakup narożnika warto upewnić się, że żaden z boków narożnika nie będzie blokował otwieranych do środka drzwi tarasowych bądź balkonowych. Każdorazowe przesuwanie narożnika przed wyjściem na balkon jest nie tylko niezwykle niepraktyczne – zwiększa również ryzyko uszkodzenia ścian i podłogi.

Pamiętaj o gniazdkach

Osoby, które zastanawiają się nad kupnem narożnika, powinny starannie przyjrzeć się układowi kontaktów przy podłodze. Jeśli w salonie czy pokoju dziennym do tej pory znajdowała się kanapa, która nie posiadała dłuższego boku, może okazać się, że swobodnie dostępne do tej pory kontakty zostały zasłonięte przez mebel.

Narożnik na poddaszu, czyli pamiętajmy o skosach

Decydując się na wstawienie narożnika na zaadaptowanym do użytku strychu bądź poddaszu, warto upewnić się, że boki siedziska nie będą kolidować z ewentualnymi skosami. Jeśli nie uwzględnimy gabarytu siedziska na etapie projektu może okazać się, że pierwotne zakładane miejsce nie będzie w stanie pomieścić mebla.

Poznaj ofertę IFM Meble

Narożnik prawy czy lewy – jak odróżnić poszczególne modele? Mamy nadzieję, że powyższa lektura rozjaśniła wszelkie wątpliwości na temat ich charakterystyki. Możesz również dowiedzieć się, w jaki sposób ustawić narożnik w pokoju. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym sklepem internetowym, w którym znajdziesz wiele modeli narożników o zróżnicowanych gabarytach i kształtach, takich jak trwała i elegancka Mocca czy nowoczesny Imperio.

Preferencje Cookies

Możesz zaakceptować, dostosować lub odrzucić stosowanie wszystkich plików cookies i podobnych technologii. Szczegółowego wyboru dokonasz za pomocą poniższych opcji. Ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie.